top of page

Gyermekek Fejlődési Jellegzetességei 6 hónapostól 3 éves korig

A Huncut Lurkó gyáli Családi Bölcsőde legújabb cikkében azt szedtük Nektek össze, hogy melyek azok a tipikus fejlődési szakaszok, melyekre érdemes odafigyelni és ismerni, hogy mire számíthattok gyermeketek fejlődése során. Sok szülő aggódik, hogy vajon megfelelő ütemben növekszik, fejlődik-e gyermeke, ebben igyekszünk segíteni eligazodni a szülőknek alábbi cikkünkkel.


A kisgyermekek fejlődése az első években rendkívül gyors és látványos. Ezen időszakban minden hónap fontos mérföldköveket hoz, és bár minden gyermek egyedi ütemben fejlődik, vannak általános irányelvek, amelyek segíthetnek megérteni, mire számíthatunk. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb fejlődési területeket és az elvárásokat a 6 hónap és 3 év közötti időszakban.


1. Mozgásfejlődés: Az első lépések és motoros képességek fejlődése

A gyermekek mozgásfejlődése a születésüktől fogva fokozatosan halad előre. 6 hónapos korban a baba elkezd hasra fordulni, kúszni, majd lassan mászni. 1 éves kor körül megteszi az első lépéseit, és ettől kezdve egyre biztosabbá válik a járásban. Kétéves korára már szalad, ugrál, egyensúlyoz, míg háromévesen már olyan összetett mozgásokat is képes végrehajtani, mint a biciklizés vagy a labda elrúgása.


Mit várhatunk?

- 6-9 hónap: Kúszás, mászás kezdete.

- 12 hónap: Első lépések.

- 18 hónap: Biztos járás, kezdetleges futás.

- 24 hónap: Ugrás, egyensúlyozás.

- 3 évesen: Összetett mozgásformák, mint a biciklizés.


Mit ne várjunk?

Ne sürgessük a járást. Minden gyermek máskor áll készen az első lépésekre, és ez teljesen normális. Lényeg, hogy figyeljük meg gyermekünk fejlődését és ha jelentős eltérést tapasztalunk keressünk szakembert, aki segít eldönteni, hogy van-e szükség segítségre, fejlesztésre.


Miben tud támogatást adni a Huncut Lurkó Családi Bölcsőde?

Bölcsődénk 1 éves kortól várja gyermekek jelentkezését és egészen óvoda kezdésig, 3 éves korig vállaljuk a gyermekek gondozását. Nálunk mindennap szóbeli visszajelzést kapsz gyermekeddel kapcsolatban saját gondozójától.


Ha gyermekednek fejlesztésre van szüksége, szakember bevonásával a bölcsődében napközben biztosítani tudjuk számára.



2. Kognitív Fejlődés: Felfedezés és a világ megértése

6 hónapos kortól a babák elkezdenek felfedezni, megérinteni, tapintani és megfigyelni a körülöttük lévő világot. Az első évben a tárgyak felismerése, az okozati összefüggések megértése (pl. ha megnyom egy gombot, az zene szól) rendkívül fontos.


Mit várhatunk?

- 6-12 hónap: Egyszerű összefüggések felismerése.

- 1-2 éves kor: A világ felfedezése játékok és tárgyak segítségével.

- 2-3 éves kor: Alapvető problémamegoldó képességek fejlődése, játékokban való szimbolikus gondolkodás.


Mit ne várjunk?

Ne várjuk el, hogy a gyermek hosszabb időt koncentráljon egy dologra, mivel figyelmük rövid, és gyorsan változtatnak érdeklődésük tárgyán.


Miben tud támogatást adni a Huncut Lurkó Családi Bölcsőde?

Nálunk sok a szabad játék, minden napra készülünk érdekes programokkal, fejlesztő tevékenységekkel, melyekbe kedvük szerint csatlakozhatnak a gyerekek, semmire sem kötelezzük őket.


3. Nyelvi Fejlődés: Az első szavak és a kommunikáció fejlődése

A nyelv és a kommunikációs készségek fejlődése lenyűgöző változásokon megy keresztül ebben az időszakban. 6 hónaposan a baba gőgicsél, később egyszerű szavakat mond, mint „mama” vagy „papa”.


Mit várhatunk?

- 6-12 hónap: Első szavak megjelenése.

- 1-2 év: Egyre több szó használata, egyszerű mondatok alkotása.

- 2-3 év: Összetettebb mondatok, beszédértés javulása, kérdések feltevése.


Mit ne várjunk?

Ne erőltessük a beszédet. Vannak gyermekek, akik később kezdenek beszélni, de ez nem feltétlenül jelent problémát.


Miben tud támogatást adni a Huncut Lurkó Családi Bölcsőde?

A gyáli bölcsődénkben nagy hangsúlyt fektetünk a napközbeni meseolvasásra, móndókákra és éneklésre ezzel segítve “észrevétlenül” a hozzánk járó gyermekek beszédfejlődését is.öt, nyugodtan cseppents segy picit valamelyik illatból a választott kedvencre


4. Szociális és Érzelmi Fejlődés: Kapcsolatok és érzelmek kialakulása

A gyermekek érzelmi és szociális fejlődése ebben az időszakban nagyban befolyásolja későbbi társas kapcsolataikat. 6 hónapos kortól kezdik felismerni a közeli embereket, és kötődni hozzájuk. Az első mosolyok, nevetések és később a barátságok kialakulása mind ennek a folyamatnak a részei.


Mit várhatunk?

- 6-12 hónap: Kötődés a gondozókhoz, szociális mosoly.

- 1-2 év: Együttműködés másokkal, egyszerű szabályok megértése.

- 2-3 év: Szerepjátékok, baráti kapcsolatok kialakulása.


Mit ne várjunk?

Ne várjunk még komoly szabálykövetést. Ebben az életkorban a gyermekek még önmagukra koncentrálnak, és csak később tanulják meg a szociális szabályokat.


Miben tud támogatást adni a Huncut Lurkó Családi Bölcsőde?

Egy bölcsődei nap során figyelünk a gyerekek egymással történő interakcióik fejlesztésére, közös tevékenységek bevonásával, kedves és figyelmes szavakkal igyekszünk megértést adni a gyermekeknek az egymás iránti kölcsönös odafigyelés fontosságára. Sokszor alakulnak ki nálunk barátságok, természetesen a nagyobbacska gyermekeknél. A társas kapcsolatok erősítésére szervezünk családi programokat is, hogy ezzel is elősegítsük a társas kapcsolódások mintáját, helyet és időt teremtve ennek a gyerekek számára.


5. Önállóság Fejlődése: Az első lépések az önállóság felé

A 6 hónap és 3 év közötti időszak az önállóság kialakulásának kezdete. A gyermekek megtanulnak egyszerű feladatokat önállóan végrehajtani, például pohárból inni vagy kanállal enni.


Mit várhatunk?

- 1-2 év: Önálló evés, egyszerű öltözködés.

- 2-3 év: Szobatisztaságra való felkészülés, saját döntések meghozatala.


Mit ne várjunk?

Ne várjuk el a teljes önállóságot. A szobatisztaság és az öltözködés önállóan való elsajátítása időt és türelmet igényel.


Miben tud támogatást adni a Huncut Lurkó Családi Bölcsőde?

Kisgyermeknevelőink segítik a gyermekek önállóságra nevelését azáltal, hogy teret adnak nekik a napi négyszeri étkezések alkalmával (is) az önálló evőeszköz használatra, a tányér és pohár elpakolásának rendszerességével. Napirendünk része, hogy mindenki maga után pakolja el a tányérját, poharát illetve dobja ki a szemetesbe a szalvétáját. Gyermekek számára kialakított kis wc-inket előszeretettel használják a nagyobbacsak gyerekek, napi rendszerességgel felkínáljuk a lehetőséget, hogy udvarra menetel előtt, alvás előtt próbálkozzanak meg a mosdó használattal, ezzel is segítve az óvoda érettségre nevelést.



A 6 hónapostól 3 éves korig tartó időszak a legmeghatározóbb szakasz a gyermek fejlődésében. Fontos, hogy a szülők és gondozók támogassák a kicsik természetes fejlődési ritmusát, anélkül, hogy sürgetnék őket. Minden gyermek más tempóban fejlődik, és a legfontosabb, hogy szeretetteljes, biztonságos környezetben fedezhessék fel a világot.

Comments


bottom of page